31 Ekim 2023 Salı

Stoper dengesini bozmak, orada rotasyon dahi yapmak çok riskli


Ilgaz Çınar'ın Vole'de yapmış olduğu 2 tespite yüzde 100 katılıyorum. Ben de daha önce dile getirmeye çalışmıştım. Abdülkerim Bardakcı sol beke geçtiğinde, Davinson Sanchez sol stopere kayıyor ve aynı etkisi devam etmiyor. Hatta o sol hat için genel konuşalım, oradan çok pozisyon veriyoruz. Abdülkerim Bardakcı'yı da zorunlu haller dışında sol bek kullanmak çok sağlıklı değil. Davinson Sanchez için çok sayıda sol stoper oynadı, Milli Takım'da öyle oynadı deniyor da, burada kurgu başka. Farkını sağ stoperde ortaya koyuyor. Abdülkerim Bardakcı ile de uyumları üst düzey. Abdülkerim Bardakcı'nın da en iyi olduğu yer sol stoper ve biz bu dengeyi bazen bozuyoruz. Sol stopere kim kaysa sıkıntı gerçi. Sol stoper için Kaan Ayhan'ı Nelsson'un önünde tutarım ama 2'si de beklenileni orada vermez. Haliyle de sol bek için Angelino olmuyorsa, Kazımcan Karataş oynamalı. Bazen sallanır, kötü de oynayabilir ama ısrar edilmeli. Potansiyelini, geçen sezon verdiklerini biliyorsun çünkü. Stoper dengesini bozmak, orada rotasyon dahi yapmak çok riskli. Sol stoper oynatabileceğin 2. bir ismin yok. Emin Bayram kalsa sol stoper kullanırdın da, alternatifin kalmadı. Olur da Ocak ayı Nelson giderse, alternatif stoper transferini mümkünse sol tarafa yapmalı. Abdülkerim Bardakcı için alternatif oluşursa, maç içi değişimlerde daha az sancı çekmiş olursun.

3 yorum:

 1. Tottenham'lı bir arkadaşım Sanchez için çok savruk bir stoper diyordu ama şu ana kadar hiç öyle gol yediren bir hatasını görmedik. Oynadığı tüm maçlarda hatasızdı hemen hemen. Çok kritik müdahalelerde bulundu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen saç baş yoldurur hatalar yaptığı oluyor. Yanılmıyorsam bir Norwich maçıydı kafayı ıskaladı kaleci topu alacakken rakibi indirdi penaltıya sebebiyet verdi. Hırsa dayalı bir oyun oynuyor saha içinde bazen bu ona problem çıkartıyor.

   Sil
  2. Bu seviye de biraz ona hafif geldi tabi :)

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir