20 Ekim 2023 Cuma

Varsayalım...? #9; Quaresma & Baros takası


Fatih Hoca'nın, 3 büyüklerin kendi aralarında transfer yapabilmesi gerektiğine yönelik bir sözü vardı. X takımda yeri olmayan futbolcunun, Y takımda yeri olabilir üzerinden. Galatasaray, Ayhan Akman'ı Beşiktaş'tan transfer ederken, takas olarak verdiği Ahmet Yıldırım bu konunun güzel örneklerinden biri. Sözleşmesi biten futbolcuların bu tarz değişimlere imza attığını görürüz de, 3 büyükler kendi aralarında "bonservis" üzerinden pek transfer yapmaz. Örneği var olsa da azdır.

2012 - 2013 sezonu yaz aylarına dönmek lazım. Quaresma'nın Beşiktaş'ta 2 dönemi var. İlk dönemi iyi başlamış, devamında sorunlu bir futbolcu kıvamına gelmişti. Aynı sezonun devre arasında da sözleşmesi fesih edildi. Fesih edilirken de öyle maddeler vardı ki, Türkiye'de başka bir takıma transferi imkansızlaştı. 2. dönemi daha istikrarlı ve başarılı geçti ama konumuz bu değil. Baros da o sezon gözden tam anlamıyla düşmüş ve devre arasına kadar hiç süre alamamıştı. O da aynı şekilde aynı sezonun devre arasında sözleşmesi fesih edilerek takımdan gönderildi.

Yaz ayına dönünce, bu 2 futbolcunun takası gündemdeydi. Hatta bu konuda da anlaşma sağlanmıştı diye biliyorum. Beşiktaş son anda çark etti ve takas gerçekleşmedi. Beşiktaş'ın forvet arayışı vardı, Fatih Hoca'nın da bu tarz yeteneklere zafiyeti. Baros, sık sakatlıklar yaşadı ve fazlasıyla geriye atmıştı. Yine de önemli forvetti tabi. Quaresma ise sorunlu ve disiplinden uzaktı. O dönem Galatasaray'ın iyi bir kadrosu vardı ve sürekli de güçlendiriliyordu. 

Baros'un Beşiktaş'ta neler yapacağını bilemem de, Quaresma'nın Galatasaray kariyeri olumlu geçerdi. Fikret Orman'ın da bu takastan son dakika cayması bundan. Galatasaray formasıyla Quaresma kalitesini hatırlamış olsa, yiyeceği tepkiden çekindi ki hakkı var. Fatih Terim'in de Quaresma'yı hayata döndüreceği de çok olasıydı. Ocak ayında da Sneijder ve Drogba'nın geldiğini varsayarsak, hücumun kalitesinin geleceği noktaya bakın. 

Ocak ayında her 2 futbolcu da sözleşmelerini fesih ederek takımlarından ayrıldılar. Sonrasında Galatasaray'ın Beşiktaş'tan bir transfer talebi daha olmuştu. Gomis'in ayrıldığı ve son güne forvetsiz girdiğimiz transfer dönemi, Vagner Love'nin Galatasaray için sağlık kontrolüne bile girmişliği var. Vagner Love o günlerde Beşiktaş'ın düşünmediği bir futbolcuydu ve yine Ocak ayı geldiğinde takımından bedavaya ayrıldı. 6 ay, kullanmadıkları futbolcuya yıllık ücret verdiler. Galatasaray'da ya toparlarsa ihtimali, yine bir transferin önüne geçti yani.

Quaresma konusunun Beşiktaş adına hayrı şurada. Birkaç yıl sonra, Şenol Güneş'in elindeki Quaresma, Galatasaray'da hayal edeceğimiz düzeye erişti ve 2 sezon şampiyon oldular. Quaresma da o günlerde daha disiplinli ve kendisinden ne alacağını bildiğiniz kıvamdaydı. Galatasaray forması giyse, Beşiktaş'a bu dönüşü olası değildi. Gerçi Galatasaray'a gelse, belki de buna ihtiyaç duymayacaktı. Bilemeyiz bunları, ancak varsayımlarda bulunuruz. İşin özü, o günlerde Quaresma'nın Galatasaray'a transferini çok istemiştim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir