19 Şubat 2010 Cuma

NBA Transfer Piyasası

Dallas Mavericks'in şampiyonluk hamlelerinden sonra çeşitli takımlar gerek başarı hamlesi yapmak adına, gerek uzun vadeli, gerekse salary boşaltmak adına çeşitli takaslar yapılmaya devam etti. Houston Rockets, Sacramento Kings ve New York Knicks aralarında üçlü bir takas yaparak önemli hamleler yaptılar. Bu takaslarla beraber Tracy McGrady ve Sergio Rodriguez, New York Knicks'e gittiler. Houston Rockets ise bu takas karşılığında Kings'den Kevin Martin ile Knicks'den Jordan Hill ve Jared Jeffries'i aldı. Kings ise Rockets'dan Carl Landry ve Joey Dorsey ile Knicks'den Larry Hughes'u almış oldu.

Takası kısaca değerlendirmek gerekirse New York Knicks 2010 yaz dönemi için önemli bir adım atmış oldu. Bildiğiniz gibi Knicks'in başlıca hedefi 2010 yaz döneminde serbest kalacak önemli yıldızları kadrosuna katıp, şampiyonluğa oynayan önemli bir takım yaratmak. Bunun için de ilk hedeflerini LeBron James olarak belirlediler. T-Mac'in sezon sonunda kontratı bittiği için bu kontratın açacağı salary boşluğunu iyi değerlendirecekler. Ayrıca sezon bitene kadar T-Mac gibi bir yıldız oyuncu sayesinde bu sezonda da iyi bir heyecan yakalamış oldular. Rockets ise zaten T-Mac'siz oynamaya alışmıştı ve son iki sezondur sakatlıklara rağmen önemli işler yaptılar. Bu sezon Yao'suz da olmalarına rağmen iyi durumdalar diyebilirim. Şimdi ise Kevin Martin, Jordan Hill ve Jared Jeffiries gibi oyuncuları kadrolarına katmış oldular. Özellikle Kings'de son dönemlerde büyük düşüşte olan Kevin Martin kendini Rockets'de yeniden bulabilir. Kings ise genç bir kadro oluşturma peşinde ve bu uğurda hamlelerini gerçekleştiriyor. Çaylak Evans'ın etrafında bir takım kuruyorlar.

Diğer bir takas ise Boston Celtics ve Knicks arasında gerçekleşti. Knicks yukarıda da dediğim gibi 2010 yaz dönemi için hamlelerini hızla yapmaya devam ediyor. Bu takasta ise Nate Robinson ve Marcus Landry Boston Celtics yolunu tuttular. Knicks ise Eddie House, JR Giddens ve Bill Walker'ı kadrosuna kattı. Nate Robinson çok sorunlu bir basketbolcu ve Knicks'de de son dönemlerde iyice zıvanadan çıkmıştı. Bu yüzden Knicks onu takas etme adına bütün yollarını denedi. Şimdi Boston'da nasıl oynar, Boston'un yıldızları onu diriltebilir mi bekleyip, göreceğiz. Bu Boston'a son dönemlerde kim gitse hayatının basketbolunu oynamaya başlıyor. Bunlardan biri de Eddie House idi. Kenardan gelerek önemli bir skor katkısı veriyordu ama takas karşılığında Knicks yolunu tuttu.

Takaslarımız bununla da bitmiyor. Dallas Mavericks'in ardından şampiyonluk yolunda Cavs'da çok önemli bir adım attı. Washington Wizards'dan ayrılması beklenen Antawn Jamison'ı kadrolarına kattılar ve bunun karşılığında Zydrunas Ilgauskas'ı ve Emir Preldzic'in haklarını Washington Wizards'a verdi. Ama Ilgauskas'ın serbest kalıp tekrar Cavs'a gelmesi bekleniyor. Takasta yer alan diğer takım Los Angeles Clippers ise oyun kurucu Sebastian Telfair'ı Cleveland Cavaliers'a, Al Thornton ile Brian Skinner'ı da Washington Wizards'a gönderdi. Cavs LeBron ve Shaq'ın yanına bir yıldız daha arıyordu ve şampiyonluk yolunda Jamison hamlesini gerçekleştirmiş oldular. Jamison oyun yapısıyla Cavs'ın eksiklik duyduğu özellikleri mutlaka kapatacaktır ve şampiyonluk yolunda önemli bir hamle oldu. Washington'un ise kadroyu dağıtma operasyonu devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir