18 Temmuz 2010 Pazar

Liderlik ve Sert Olmak / Lorik Cana

‘’Kariyerimdeki birçok takımda kaptanlık yaptım. Hatta Marsilya Tarihi’nin en genç kaptanı oldum, 23 yaşındaydım. Arda, bence harika bir kaptan. İşini çok iyi yapıyor, takım arkadaşları tarafından büyük saygı görüyor. Galatasaray ile dört yıllık bir sözleşme imzaladım. Bu harika tecrübeye sahip olmayı çok istiyordum. Kulübü gerçekten seviyorum. Kaptanlık pazubandını taşımak veya taşımamak şu an için önemli değil. Önemli olan, her maç aynı enerji ve aynı takım ruhuyla mücadele etmek. Kaptanımız Arda. Ve ben de kendisine yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım.’’

Bazı futbolcular doğuştan lider doğar, o kaptanlık olayı da ne şekilde olursa olsun mutlaka bu doğuştan lideri bulur. Marsilya'da, Sunderland'da olduğu gibi belki de Arda'dan sonra bu kaptanlık bir şekilde Cana ile buluşacaktır, ya da Neill'le. Bunu bilemiyorum, çünkü bu sezon oluşturulan kadroda birçok lider futbolcu var. Bu da geçtiğimiz sezon büyük eksiklik duyduğumuz bir yöndü. Arda Turan'ın ilk kaptanlık deneyimiydi, bu konuda tecrübesizdi ve etrafında oynayan isimlere baktığımızda da onu yönlendirebilecek bir futbolcuyu pek göremedim. Eğer Ayhan Akman falan Arda'ya destek olacaksa yandık. Arda'da lider özellikleri bulunan bir isim ama takımın kaptanı olmakla, lideri olmak arasında büyük farklar bulunuyor. Ayrıca tarihte Galatasaray'ın kaptanlarına ve liderlerine baktığımızda çok büyük isimler var. En önemli örneklerinden ikisi Bülent Korkmaz ve Hagi diyebilirim. Mesela Bülent Korkmaz'da lider özellikleri en üst seviyede olan bir isimdi, takım kaptanı olduğunda da genç yaşlardaydı ama etrafında oynayan isimlerin ona katkısı ve tecrübeyle beraber Türk futbol tarihinin en büyük kaptanlarından birisi oldu. Bu açıdan baktığımda Arda Turan için Cana ve Neill gibi isimler çok büyük bir şans oluşturuyor.

Bugün Arda Turan çoğu çocuğun idolü ve herkes onun ne yapacağına bakıyor. Arda'nın da hareketlerinden genç futbolculara büyük destek verdiğini görüyorum. Cana da zaten bunu açıklamış. Ama bir de saha içerisinde lider olmak var. Bu da biraz Ballack tarzında bir liderlik. Galatasaray'ın buna ihtiyacı vardı ve Cana bu açığı fazlasıyla kapatacaktır. Ruhtan, enerjiden, savaştan bahsediyorsak bu yarışın en önünde Cana koşar.

'’Açıkçası çok sessiz ve sakindim. Şaka bir yana, her oyuncu kendi stiline sahiptir. Benim de futbol karakteristiğimde topa sert olmak var. Kendimden önce takıma yardım etmek isterim. Diğer taraftan, duran toplarda ileri çıkarak goller atabiliyorum. Burada da devam edebilir. Takımı için oynayan bir Lorik izleyeceksiniz.’’

Bir de bu topa sert olma olayı var. Ülkemizde çoğu futbolcu kasap muamelesi görüyor, çünkü gerçekten kasaplar. Futbol oynatmak istemeyen futbolcu sayımız çok fazla. Ama bir de yüzünden hırçınlık, agresiflik okunan futbolculara kasap denme durumu da var. Mesela Lugano. Futbola renk körü bakan ve Fenerbahçeli olmayan çoğu kesim Lugano'ya kasap der, Türkiye'ye yakışmıyor der ama adam Uruguay'ın kaptanıdır ve olmazsa olmazıdır. O Uruguay'da Dünya Kupası'nda yarı final oynar. Lugano da bu agresifliği, topa sert olması, rakibi yıldırması ve lider özellikleri sayesinde kaptandır. Cana için de aynı durum geçerli olacak. Futbola renk körü olarak bakan ve Galatasaraylı olmayan herkes Cana'ya kasap diyecektir. Buna eminim ama futbol oynamak isteyenle, oynatmak istemeyen arasında oluşan farkı ayırmak lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir