16 Ağustos 2010 Pazartesi

Hatıralar / Ayhan Akman Transferi

O da geldi geçti yazı dizisinden dolaylı nostalji yazmaya fazlasıyla merak sarmış durumdayım. Eski futbolcuları, bazı gerçekleşmeyen transfer hayallerini yazayım derken şimdi de geçmişin bazı konularına dalmak istedim. O da geldi geçti yazı dizisini, Inamoto'dan doğru bulmuştum ve bu yazı dizisi de Sivasspor karşısında Ayhan Akman'ı izlerken aklıma geldi. Ayhan Akman bildiğiniz gibi, ben futbolu 25 yaşından sonra öğrendim diyen bir isim. 25 yaşına kadar bu futbolcu, forvet ve orta sahanın ofansif yüzünde oynayarak geçirmiş ve bu sayede piyasa yapmış bir futbolcuydu. Ama kelin görüntüsü yüksek bir ücretle Gaziantepspor'dan Beşiktaş'a transfer olduğunda ortaya çıktı. Malesef bu büyük beklentiler altında ezilen Ayhan Akman'ın artık yıldızı söndü derken, gerçekleşen Galatasaray transferi onun adına yeniden doğuş olmalıydı. Lucescu bu futbolcu da ne görmüştü bilmiyorum ama transfer döneminde ısrarla istediği futbolcuların başında geliyordu.

Aslında Galatasaray'ın ofansif bir futbolcudan ziyade iyi bir orta sahaya ihtiyacı vardı. Gerek ön libero, gerekse oyunun iki yönünü oynama anlamında iyi transferler yapılması gerekiyordu. Çünkü Suat Kaya artık yaşlanmış ve Okan Buruk & Emre Belözoğlu ikilisi takımdan ayrılmıştı. Yani büyük başarılarda inanılmazları başaran üçlü bir bakıma dağılmıştı diyebilirim. Gerçi biz o sezonda Suat Kaya'dan yine mümkün olduğunca çok faydalandık ama Batista'lardan, Fleurquin'lere, Ergün'e, Bülent Akın'a kadar geniş sayılabilecek bir rotasyonumuz vardı. Ama o futbolculardan günümüze kalan tek isim ise Ayhan Akman oldu. Bunu da futbolunda gösterdiği gelişime borçlu. O ofansif adamdan, Lucescu oyunun iki yönünü oynayabilen bir futbolcu yarattı ve bir anda Ayhan Akman orta saha futbolcusuna dönüşüverdi. Hatta sonraki sezonlar ön libero ve sol kanat olarakta kendisini izledik. Bu açıdan baktığımızda inanılmaz bir gelişim öyküsü var ama bu başka bir yazı konusu. Biz transfere dönelim.

Dediğim gibi Ayhan Akman beklentilerin altında ezilmiş bir futbolcuydu. Beşiktaş taraftarınında kendisine sırt dönmesi sonucunda Beşiktaş yönetiminin bu futbolcuya gelecek bir teklif karşısında kayıtsız kalmasını beklemiyordum, ama onlar da bu futbolcuya Galatasaray'ın teklif yapacağını düşünmemiş olmalılar. Üç büyükler arasında kulüp değiştiren futbolcuları çok gördük ama üç büyüklerden birinin diğerine transfer teklifi yaptığı pek görülmemiştir. Hatta günümüzde de bunun örneğinin olmadığını belirtelim. Tabii Ayhan Akman'a Galatasaray teklif yapınca, futbolcu bir anda kıymete bindi ve ücreti doğal olarak yükseldi. Galatasaray'ın da o zamanlar uğraştığı maddi sorunlar malum, keş parayla transfer yapamıyorduk. Ancak takas yoluyla ya da kiralama yöntemiyle transferleri gerçekleştirdik. Ayhan Akman'ı da kiralama imkanı olmadığından, takas yöntemiyle bu transferi gerçekleştirmek istedik ve büyük uğraşlar sonucunda başarılı olduk. Bunda Ayhan Akman'ın da ısrarla Galatasaray'da oynamak istemesinin katkısı büyüktü.

Gelelim takasa. Ahmet Yıldırım + Mehmet Aksu + 2.5 milyon dolar karşılığında bu transfer gerçekleşti. Ahmet Yıldırım'ı gözden çıkarmak gerçekten çok radikal bir karar olmuştu. Çünkü çok faydalı bir futbolcuydu ve Uefa Kupası'nın geldiği süreçte de katkısı büyüktü. Ama Lucescu göreve geldiğinde bu futbolcuyla yıldızı bir türlü barışmadı ve gözden çıkarıldı. Mehmet Aksu ise Malatyaspor, Birinci Lig'e çıkarken sivrilmiş ve transfer gündemine giren bir isim olmuştu. Ama o dönem Mehmet Aksu'nun Galatasaray'ın futbolcusu olduğu ve Malatyaspor'da kiralık olduğu detayı atlanıyordu. Beşiktaş'ta bu futbolcular kendilerine önerildiğinde, teklifi hemen kabul ettiler. Mehmet Aksu'dan fayda sağlanamadı ve bir süre sonra takımdan ayrıldı ama, Ahmet Yıldırım'dan özellikle 100. yıl şampiyonluğunda büyük katkı geldi. Aksilik şu ki, Galatasaray'da gözden çıkarılan Ahmet Yıldırım, Lucescu Beşiktaş'ın başına geldiğinde kadronun değişilmez ismi olmayı başarmıştı. Yani düşünün, Ayhan Akman transferi gerçekleşmeseydi Lucescu Beşiktaş'ın başına geçtiğinde Ayhan'dan ne ölçüde faydalanırdı. Acaba Galatasaray'a transfer etti diye pişman olmuş mudur diye hep düşünmüşümdür. Ama şu açıdan da bakalım, İlhan Mansız'ı da Galatasaray'a getirmeyi çok istemesine rağmen futbolcu Beşiktaş'a gitti ve bir sezon sonra bu ikili Beşiktaş'ta buluştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir