31 Ekim 2010 Pazar

İdeal 4-4-2 Takımı / Samsunspor 3-1 Diyarbakırspor

Diyarbakırspor'un içinde bulunduğu durumu da göz önüne alınca Samsunspor'un rahat bir galibiyet alacağını bekliyordum ve öyle de oldu. İlk yarıda oynanan tempolu hücum futbolu beraberinde birçok pozisyon getirdi ve atılan üç golle de beraber maçın erken koptuğunu söylemek lazım. Yalnız Diyarbakırspor açısından şu iyi gelişme olabilir, futbolu çirkinleştirmeden, iyi futbol oynamaya çalışıyorlar. Rakibin de kim olduğuna aldırmadan oynadıkları futboldan keyif alma peşindeler ama kadro kaliteleri ve finansal durumları yetersiz olduğundan bunu başarmaları imkansız görünüyor.

Samsunspor'un ise haftalardır yükseline geçen bir futbolcu var. Sezon başladığında sıkıntı gol bulma yönündeydi. Birçok pozisyona giriliyor ama son vuruşlarda inanılmaz bir beceriksizlik vardı. İşin savunma tarafında ise iyi durumda olmak, Samsunspor'u zirve yarışının içerisine soktu. Şimdilerde ise futbol kalitesinin yukarı çıkması, gol sıkıntısını biraz olsun aşmak takımı rayına oturttu. Bunda da Zenke'nin yanında Savaş'ı kullanmanın payı büyük. Savaş, son vuruşlar konusunda etkili bir golcü. Bu açıdan Samsunspor'un gol sıkıntısına şimdilik ilaç oldu diyebilirim. Kanatlarda da Agbetu ve Abdülaziz'in teknik, hızlı futbolları Samsunspor'un kanatları iyi kullanmasını sağladığı gibi takımın istediği an tempo kurabilmesini sağlıyor. Diyarbakırspor savunmasının da evlere şenlik olduğunu söyleyelim ama zayıf savunmalarının da yıkılmasında Samsunspor'un kanatlardan hızlı ve dikine geldiği hücumların payı büyük. Henüz ne olduğunu anlamadan pozisyonlar geldi. Ama işin bir de rehavet boyutu var. Maç 3-0 olduktan sonra bir anda oyundan düşüş rakibin birçok pozisyon bulmasıyla sonuçlandı, hatta bir ara maç sıkıntıya girer mi düşüncesi bile oluştu. Ancak Anıl'ın oyuna girmesi Samsunspor cephesinde yeniden hücumları hatırlattı diyebilirim.

Kısacası Samsunspor iyi bir 4-4-2 takımı olma yolunda ilerliyor. Hızlı kanatları var, forvet hattı kaliteli ve şu ana kadar da ligin en az gol yiyen takımlarından birisi. Gol yollarında biraz daha beceri oranı yukarıya taşınırsa işler daha iyi olabilir.

SAMSUNSPOR: 3 - DİYARBAKIRSPOR: 1

Stat:
19 Mayıs

Hakemler:
Kutluhan Bilgiç, Mehmet Kısal, Muhammet Yumak

Samsunspor:
Ahmet, Adem, Ersin, Kemal, Orhan, Hakan Bayraktar (Dk. 46 Murat), Savaş (Dk. 70 Anıl), Abdulaziz, Zenke, Agbetu (Dk. 59 Cenk), Turgay

Diyarbakırspor:
Korcan, Suat, Kerem, Erhan, Tufan (Dk. 44 Kadir), Halil, Mustafa Çiçek (Dk. 46 Vedat), Engin, Onur (Dk. 67 Ali Cansun) Caner, Ufuk

Goller:
Dk. 10 ve 30 Savaş, Dk. 11 Zenke (Samsunspor), Dk. 68 Ali Cansun (Diyarbakırspor)

Sarı Kartlar:
Dk. 33 Agbetu, Dk. 66 Kemal, Dk. 76 Anıl, Dk. 90 1 Murat (Samsunspor), Dk. 57 Caner, Dk. 89 Ufuk, Dk. 90 3 Kerem (Diyarbakırspor)

2 yorum:

  1. Samsunspor'da Aziz'i çok beğendim. Yanlış hatırlamıyorsam 88liydi. Süper ligde iş yapar mı sence? Aydın Serdar Özkan gibilerin olduğu Galatasaray'a faydalı olabilir mi mesela?

    YanıtlaSil
  2. Abdülaziz oldukça teknik ve güçlü de bir futbolcu. Yardıran açık oyuncusu dediğimiz cinsten. Şu haliyle Süper Lig'de fazlasıyla iş yapar ama büyük kulüpler için biraz daha beklemedeyim.

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir