22 Aralık 2010 Çarşamba

Para Mı, Kariyer Mi, Macera Mı

Bir ara paranın kaynağı Arap yarımadasıydı. Gerçi bazı futbolcular için hala revaçta diyebiliriz ama 35'ini görmeyen pek gitmek oldu. Son örnekler Juninho ve Cannavaro. 2000'lerin ilk döneminde aslında çok popüler bir durum oluyordu ama son zamanlarda Avrupa'dan oraya transfer trafiği biraz azaldı. Çünkü ABD'de zamanında Pele örneğinde olduğu gibi, futbolu popülerleştirmek adına çok büyük paralara önemli yıldızları getiriyorlar. Son olarak Henry ve Marquez'in Avrupa seyahatini görmüştük ve aynı takımda da buluştular. Beckham'ın da orada olduğunu unutmayalım ve hala da arayış içerisindeler. Ronaldinho da gündemlerine bir süredir girmiş durumda ve finansal açıdan da büyük güçleri var. Ronaldinho'nun Milan'da aldığı hiper yıllık ücretin son senesi ve Milan'la tekrar anlaşmamasının sebebinin de yıllık ücretinde yaşadığı büyük düşüş olacağını iyi biliyoruz. Bu finansal tabloyu da göz önüne alınca Ronaldinho'nun ABD'ye hatta Beckham'ın yanına Los Angales Galaxy'e gitme ihtimali hiç de uzak değil.

Macera kısmına da Brezilya'ya dönmesini yazarım. Bu da son zamanlarda popüler bir durum. Bir ara 33'lü yaşlara gelen eski Brezilya yıldızları ülkelerine dönerek kendilerini gösterirlerdi. Hala da bunu örnekleri var aslında. Ronaldo, Emerson, Roberto Carlos gibi. Ama Brezilya'yı rehabilitasyon merkezi olarak gören futbolcuların da sayısı az değil. Ülkelerine dönerek bi kafa dinleyeyim, kendime geleyim ve Avrupa'ya tekrar bir adım atayım düşüncesinde olan birçok futbolcu var. Robinho bunu yaptı ve bugün Milan forması giyiyor. Adriano bunu iki kere yaptı ve şimdilerde Roma semalarında. Ronaldinho'nun da 30 yaşında olması {yaşadıkları yaşından çok daha büyükmüş gibi gösteriyor} 1-2 sene Brezilya'da takılıp yeniden Avrupa'ya dönmesinin fitilini ateşleyebilir. Bu da doğal olarak maceracı bir yaklaşım olur. Gremio, Sao Paulo ve Palmeiras da Ronaldinho ile ilgilendiğini zaten açıkladı. Ayrıca Ronaldinho ülkeme dönmek istiyorum tarzında bir açıklama yapsa bu sayı daha da artacaktır.

Üçüncü kısım ise kariyer. Ronaldinho'nun hala Avrupa'da büyük talipleri olacaktır. Belki Milan ağırlığında olan bir devde göremeyiz ama Ronaldinho'nun da gideceği bir takımda çok şeyi değiştirebileceğini söylemek mümkün. Aklında para da varsa ama Avrupa'da kalmak istiyorsa Türkiye çok uygun bir tercih olmaz mı? Mesela Galatasaray. Yeniden yapılanmaydı, Aslantepe'ydi, taraftara heyecan verme gerekliliğiydi falan derken Ronaldinho ilaç gibi gelir. Ronaldinho'nun da şu an Dünya üzerindeki {faal} en sevdiğim futbolcu olduğunu söylemem lazım. Onun Galatasaray forması giymesi demek benim başka diyarlara yelken açmam demektir. Şunu da ekleyelim, Ronaldinho La Liga'dan veya Premier Lig'den çok önemli talipler bulup, yine büyük liglerde kendisini kanıtlayabilir.

2004/2005 sezonu transfer döneminde Rivaldo'nun Yunanistan Ligi'ne gitme hikayesini hatırlıyorum. O sezon Rivaldo'nun Galatasaray'a önerildiği ama Hagi'nin ısrarla istemediği söyleniyordu. Galatasaray'ın da o yıllar heyecan verici bir 10 numaraya ihtiyacı vardı aslında ama Hagi bu takımın 10 numarası benim mesajını baştan vermişti. Bu yüzden de kendisine Ronaldinho dense ne cevap verir çok merak ediyorum.

Merak etmediğim şey ise Ronaldinho'nun Milan geleceğidir. Çünkü kesin olarak ayrılacak, hatta yollar bu devre arası transfer döneminde de ayrılabilir. Cassano'nun da gelmesinin ardından Ronaldinho'nun papucu damdan öte apartman boşluğuna bırakıldı. Robinho'nun gelmesi zaten formasını elinden aldı ve Cassano da sanırım ilk 18'deki yerini alır. Ronaldinho da böylece ''keşke Milan'ın teklifini 4-5 demeden kabul etseydim'' diyebilir. Çünkü ABD'ye gitmezse gideceği takımda alabileceği maksimum yıllık ücret 4 milyon avro'yu geçmez. O ise Milan'dan çok daha fazlasını istedi.

Not: Ben dün bunları yazdım ama şimdi Ronaldinho'nun Gremio ile anlaştığını öğrendim. Yuvaya dönüş yani macera başlıyor...

1 yorum:

  1. şu rivaldo yu almadılarya hani yunanlılara verdiler ellriyle o zaman beşiktaşlı olan benim bile içim acıdı offf.hala yanarım tr'ye getiremediğimize...

    YanıtlaSil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir