22 Aralık 2010 Çarşamba

Yao'dan Kalan Fotoğraf

Basketbolda 2.20 üzeri basketbolcular ekstra uzunlardır. Üst düzey takımlarda üst düzey yetenekler yer alır ama inanılmaz bir pozisyon avantajı doğuracak olan bu esktra uzunlarda çoğu takımda ekmek bulabilir.

Yao Ming ise özel yetenek kapsamına giren ekstra uzunlar. Boyuna oranla müthiş bir bilek ve bunun doğurduğu da harika bir şut yeteneği. 2.29 olmasına rağmen fizik anlamında zorlandığı zamanlarda olmadığı değil, hatta Nate Robinson'dan blok yediği günleri de gördük ama Yao Ming NBA'in en değerli isimlerinden biriydi. Son zamanları da sakatlıklarla geçti ve çok uzun zamandır Yao'dan uzağız. Geçtiğimiz sezonu tamamen boş geçirdikten sonra da, bu yıl oldukça kontrollü gidiyordu. Oyunda kalma süresi 24 dakikayla sınırlıydı, üst üste maçlar geldiğinde ikincisinde forma giymiyordu ama sol ayağında stres kırığı oluştu ve parkelerden ne kadar uzak kalacağı da belli değil.

Bu da Yao'nun basketbolu bırakma ihtimalini ortaya koyuyor, çünkü ciddi bir sakatlık yaşaması durumunda basketbolu bırakacağını açıklamıştı. Sonuçta o da kariyerinin en güzel dönemlerinde sakatlık belasıyla uğraşmak, sürekli bir tedavi temposunun içerisinde yer almak istemiyor. Yao, Asya'nın en sevilen sporcusu ve arkasına aldığı Çin desteğiyle de beraber inanılmaz bir pazarlama gücü. Hiçbirşey yapmasa bile para kazandırabilecek bir ağırlığı var ama Yao'dan bize kalan sanırım yukarıdaki fotoğraf olacak.

1 yorum:

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir