20 Haziran 2023 Salı

Barış Alper Yılmaz, bugün Milli Takım için de x faktör oldu


Galatasaray adına sezonun x faktörüydü. Kritik maçların değişmez futbolcusuydu. Hepsinde de katkı verdi. Okan Hoca'nın zor maçlardaki en önemli hamlelerinden biri. Gelişimi adına ciddi şekilde de dokundu ve bugün Milli Takım için de x faktör oldu. Letonya ve Galler karşısında gelen "zoraki" galibiyetleri getiren isimlerin başında geliyor. Galler karşısında forvet başladığı maçı sağ bekte bitirdi. Sezonu iyi noktada bırakmıştı, aynı şekilde devam ediyor.

Galatasaray'da sağ kanatta oynamaya başladığında, orada sınırlı kalabileceğini düşünüyordum. Keçiören'de sol kanatta potansiyelini yansıtıyordu. Sol kanat oynamak biraz daha oyun aklı istiyor, kat edebilmeli. Oyun aklı, karar alma mekanizması da gelişiyor bu arada. Sağ kanatta ise oyun içi katkısıyla ön plandaydı. Fizik gücü üst düzey, vura vura gidiyor. Orta kalitesi artmakta, asistleriyle ön planda. Sağ çizgiyi mükemmel kullanıyor.

Diğer iyi olduğu pozisyon da 2. forvet. 2. forvet gibi, biraz daha özgür kullanıldığında da etkili. O zaman da alanı çok iyi kullanıyor, yine fiziğiyle ayakta ve ön alandaki çalışkanlığıyla da forvetini rahatlatıyor. Milli Takım'da 2. forvet gibi izleyemedik de, Galatasaray'da bu pozisyonda katkısı yüksek. Galler karşısında forvet başladığında, sırtı dönük kullanmaya çalıştık. Oysa yüzü dönük oynadığında daha etkili. Hızını kullanabilmek gerekiyordu.

Yeni sezonda, Galatasaray'daki rolü daha da artacak. Maç sayısı artıyor, oynadığı oyun tarzı da Avrupa için çok yatkın. Bu alanları daha çok bulacak. Karar mekanizması gelişiyor, bu da onu komple bir hücumcu haline getirir. Potansiyeli yüksek, bu şekilde çalışmaya devam. Ekstra çalıştığını, özel antrenörlerle birlikte yoluna devam ettiğini biliyorum. Önümüzdeki ön eleme maçları, Barış Alper Yılmaz'ın sahne aldığı maçlar olacak. Transferler de henüz tamamlanmamışken.

4 yorum:

 1. 2.forvet ve sağ kanat ile ilgili tespitlerini yazı yayınlanmadan saniyeler önce bir önceki yazıya yazmıştım. Asıl ilgili bu yazıya yetişemedim malesef. Kesinlikle çok doğru tespitler şunuda ekliyim oyun aklıda gelişim sürecinde kerem gibi zamanla portföyüne yeni özellikler ekleyecek ve keremden daha büyük bir noktaya gelicek bunu son gs maçlarında gösterdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelişecek, yerinde saymayacak. Çalışıyor.

   Sil
 2. Raschida transfer edilmezse o bölgede ısrar edilmeli.Sabır gösterilir ise çok iyi futbolcu ve önemli yerlere gelebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rashica gelmezse en önemli alternatif olur da, Rashica gelsin yine de :)

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir