16 Haziran 2023 Cuma

Gece nöbeti #11; Moussa Dembélé


Dembele'nin transferi, Celtic'e transfer olduğu yaz dönemi de gündemdeydi. Florya'ya geldi, görüşüldü, o dönem boştaydı. Müthiş bir geleceğe yatırım olacaktı ki, garip işler döndü. O günün Dursun Özbek'i ile, bugünün Dursun Özbek'i çok farklı. Dembele'yi almayıp, Eren Derdiyok'a yatırım yapmayı tercih etmiştik. Dembele de Celtic formasıyla müthiş bir çıkış yakalamış, 22 milyon avro'ya Lyon'un yolunu tutmuştu. Lyon'da da iyi geçtiği sezonlar var ayrıca. Takımın kaptanlığına dahi yükseldi. Bir dönem Atletico Madrid de kiraladı. Bu anlattıklarım, futbolcunun yetenek düzeyini gösterir.

Yaşı da henüz 26. Öyle bir kariyer ki, sanki 30 yaşının üzerinde gibi bir havası var. Sahneye çıktığında çok gençti ve o "gençlik ateşini" şu sıralarda kaybetti. Geçen sezon kendisi adına hiç iyi geçmedi. Lyon'la da sözleşmesi yenilenmedi ve boşa çıktı. Tabi hala piyasa sahibi, bu yüzden de beklentisi yüksek. Dembele'yi Celtic günlerine biraz olsun yakınlaştıran, bu transferden büyük kazanır. Dembele'nin de ihtiyacı olan, hem vitrinde kalmak, hem de yeniden ayaklanmak. İsteği ise büyük kazanmak gibi. Beklentisi fazla.

Dembele için yatırım yapılacaksa, bence 1. forvet olur. Akıllarda Icardi var da, Dembele de beklemeye, oturmaya gelmez. Icardi / Dembele'yi birlikte kullanmak da o kadar kolay olmaz. Hem tarzlar çakışır, hem 2'sini birden taşımak kolay değil. Dembele son dönemde kaçırdıklarıyla saç baş doldursa da, iyi bir bitiricidir. Gol sezgisi iyidir, topsuz alanda etkili, hızı hala iyi. Gol ile yaşar o da. Lyon'da 172 maçta 70 gol, Celtic'de 94 maçta 51 gol.

Dembele'nin kalitesi yüksek ama kenarda bekletmenin de lüks bir tarafı var. Icardi olmayacaksa, ciddi alternatiflerden biri olması gerektiğini düşünürüm. Tabi arkasına da mutlaka iyi bir hamle yaparak. Sözleşmesi elinde, yaş 26 olunca, ne kadar düşüşte olsa da bizim gibi takımlar açısından değer kazanıyor. Vitriniz çünkü, iyi bir takımız, Şampiyonlar Ligi avantajı olacak. Toparladığı an da, 1 sezon sonra çok daha büyük transferini konuşuyor oluruz.

4 yorum:

 1. 2.forveti iyi secmeliyiz icardi ya da dembele ilk forvet. Ama 2.santrfor hem ego hem yetenek hem dinamizm olarak iyi olmalı hadji wright olmasa da onun gibi biri lazım icardi yi yada dembele yi beklemeden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2. forvet işi bir an önce çözülmeli ve ön elemelerde elimizi güçlü tutmalıyız.

   Sil
 2. Yerli olarak Halil Dervişoğlu alternatif olabilir mi?Kötü bir sezon geçirdi.Makul fiyata transfer edilebilir. Önemli potansiyeli olan bir oyuncu.Okan Hoca ciddi dokunuşlar yapabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Forvete olmaz da, forvet arkasına olabilirdi bence.

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir