20 Temmuz 2023 Perşembe

Kerem Demirbay Galatasaray'da


Kerem Demirbay'a biraz değil, fazlasıyla haksızlık yapanlar var. Alternatif gibi görüp, sanki kulübeye bu hamle yapılıyor gibi bir hava oluştu nedense. Henüz o seviyelere gelemedik, böyle lükslerimiz yok. Çok da iyi bir orta sahadan bahsediyoruz. Bundesliga'nın kendi pozisyonunda en istikrarlı orta sahalarından biri. Leverkusen'e transferi büyük olaydı, orada da uzun yıllardı forma giymekte. Geçen sezonuna bakınca da, Leverkusen rotasyonunun ana parçalarından biri. 

30 yaşına geldi, elbette düşüş yaşadığı noktalar var. Zaten belli şartlar oluşacak ki, transferi senin adına gündem oluştursun. 8+3'ü atlıyorsunuz, Kerem Demirbay'ın yerli statüsünde oynayabilme ihtimali elini çok güçlendiriyor. Oliveira da bu arada çok yabana atılıyor. Keşke teklif gelse ve takımdan ayrılsa. Peki o teklifi almasa ve takımda kalırsa hesap dışı mı? Oliviera da değerli bir alternatif. Kerem Demirbay gelecek, onun üzerine bir 8 daha alınacak. Oliveira, 3. opsiyon mu? Böyle lükslerimiz yok.

Kerem Demirbay, ilk 11 için transfer edildi. Torreira'nın yanında oynayacak isim ağırlıkla o olacaktır. Özellikle de ligde. Takımın 3. yerlisi o artık ve bu bağlamda iyi transfer. Kerem Demirbay'ı şöyle yorumlayalım. Ofansif yönü daha iyi olsa da, işin savunma tarafında da olan, oyunun 2 yönünü oynayan bir 8 numara. Yer yer 6 numara gibi dahi kullanıldı. Oliveira, ofansif meziyetiyle biraz daha öne çıkar. Kerem Demirbay ise tempo ve savunmasıyla. 2'si arasındaki fark bu.

Tempoyu yükseltmek, orta sahanın merkezinde savunma direncini arttırırken, hücumdan da ödün vermemek değerli. Burada sorulacak soru şu. 4-3-3'e mi geçiyoruz yoksa 10 numara transferi mi yapıyoruz? Kanatların Zaniolo ve Kerem Aktürkoğlu iken, onların savunma açığını kapatmak adına, 3'lü orta saha ciddi bir ihtimal. Hele de Kerem Demirbay transferinin ardından. Çünkü o da biraz daha sol iç orta saha gibi.

Şu an en önemli nokta 8+3'dü. 3. yerliyi net bulduk. Beklentiyi doğru ayarlamak ve transfer konusunda bazı gerçekleri bilerek yorum yapmak gerekiyor. O gelsin, bu gitsin, onun için şu kadar verilsin gibi hareketler imkansız. Kerem Demirbay'ın sözleşmesinin bitmesine 1 yıl kalmışken, fırsat görüldü ve bu transfer gerçekleşti. Başarılı olacağını düşünüyorum. Bundesliga'nın temposu bu kadar yüksekken, orada istikrarlı şekilde, üst seviyede forma giyen bir ismin etkisi elbette büyük olacak.

10 yorum:

 1. başlık çok kesin olmuş.:)) kaynak senin whatsapp grupların mı yoksa medya haberleri mi

  YanıtlaSil
 2. Hikmet Pınarbaş delici top taşıyan 8 eksikliği sıkıntı olabilir demeye getirmiş yeni programda, katılır mısın? Okan Hoca o profil oyuncu kullanmadan alternatif bulabilir diye düşünüyorum ben

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklı. O profilde bir orta saha her koşulda gerekiyor.

   Sil
 3. Fazla taşınması gereken oyuncular aldık, angelino demirbay Zaha zaniolo icardi oliveira falan hep taşınması gereken oyuncular ki bunların hemen hemen çoğu 11 oynayacak,hocaya Allah kolaylık versin çok zor bir kadro var elinde, ayrıca koşan savaşan hammal oyuncular da taraftar tarafından itin gözüne sokuluyor ama değerleri ağır bir mağlubiyetten sonra anlaşılacak..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demirbay, taşınması gereken biri değil. Aksine taşıyan isimlerden biri.

   Sil

 4. Şöyle bir istatistik karşılaştırması vardi, payalsayim dedim.
  Sergio'dan defansif olarak daha iyi.
  Kilit pas ayni ama Sergio'nun pasorlugu daha iyi.
  Sergio'dan pek üstün degil, cok ekstra katki beklemememek lazim ama iyi bir alternatif ve yerli seçeneği.
  Kerem Demirbay 🆚 Sergio Oliveira
  ⏱️ Oynadığı Maç: 25 / 32
  🔹 Şut Pası: 1.37 / 1.47
  🧹 Araya Girme: 4 / 2.73
  🛡️ Top Kazanım: 9.04 / 7.46
  🔑 Kilit Pas: 0.33 / 0.32
  🚀 İsabetli Uzun Pas: 3.12 / 4.17
  🔀 3. Bölgeye İsabetli Pas: 4.82 / 6.72
  ✅ Başarılı Defansif Aksiyon: 8.55 / 7.11
  💪🏻 Kazanılan İkili Mücadele ve %'si: 7.89 (%44) / 9 (%51)

  ℹ️ 2022/23 sezonu 90 dakika başına performans verilerini içerir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kerem Demirbay bu istatistiği Bundesliga'da, Oliveira ise Türkiye Ligi'nde yaptı. Unutulmasın. Kerem Demirbay'ın takımında rolü biraz daha savunma da yapması idi. Oliveira ise daha özgür oynadı.

   Sil
 5. İyi transfer 3 sene evvel adını bile zikredemeyeceğimiz seviyedeydi. Yerli kontenjanı için muazzam bir hamle 3 lü ortasaha için de biçilmiş kaftan. Tek sorun şu ki topla çıkabilecek adam eksiltecek dikine gidecek adam eksikliği hala mevcut. Şu kadroya o profilde bir ortasaha lazım. Takım bunun üzerine kuruldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yerli oluşu değerli, yabancı olsa da kıymetliydi. Hem pasör, hem savunma katkısı verecek. Oyununa yön katıyor.

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir