25 Eylül 2023 Pazartesi

Kulübenin böylesine kaliteli olduğu dönemde hamle için beklememek lazım


Okan Hoca'nın eleştirdiğim noktalarından biri, değişiklik noktasında ısrarla 60. dakikaları beklemesi. Hele ki kulübenin böylesine zengin ve kaliteli olduğu dönemde beklememek lazım. Rotasyon yapıyoruz mesela, oynayan ya da oynamayan fark etmeden, kaliten üst düzey. Oyuncu değişiklikleri ile de bunu göstermek gerekiyor. Kopenhag karşısında bu noktada bile bile lades dedik. O bekleyiş de bize olumsuz sonuç getirdi. Başakşehir karşısındaki dokunuşlar ise kusursuzdu. Bu da hatalardan ders alınabileceğini gösterdi ki, Okan Hoca'ya artı yazar.

Kazımcan Karataş'ın sakatlığı, +3 yerli dengesinde bizi zorlayacak. Angelino'yu oyuna almak, başka bir yabancıyı kenara almak anlamına gelecekti. O dakikada verilen karar riskli dursa da, gün sonunda hoca haklı çıktı. Abdülkerim Bardakcı'yı beke çekti, müthiş katkı aldı. Kaan Ayhan da stoperde hiç sırıtmadı. O dakikada Oliveira'yı her ne kadar kötü oynasa da kenara almak tehlikeliydi. Daha doğrusu aynı anda 2 değişiklik birden yapmak. Kazımcan Karataş'ın sakatlığı, orta vadede bizi zorlayacak tabi. +3 yerli dengesinde ciddi problem.

1-0 önde olunmasına rağmen, 45'de gelen Kerem Demirbay / Kerem Aktürkoğlu hamleleri ile bu maçı tuttuk. Rakip ilk yarıda kalene gelebilirken, 2. yarıda hiç gelemedi. Oliveira ve Barış Alper Yılmaz dökülüyordu. Kopenhag maçında Mertens ve Kerem Demirbay'ı kenara alması gerekirken, bekledi hoca. Bu maç ise tam tersi. 45'de de hamle yapılabiliyormuş demek, hem de skor olarak önde olmana rağmen. Kadron geniş, alternatiflerin kaliteli. Bunu sonuna kadar kullanmak gerekiyor. Rotasyon sadece çıkan 11 ile değil, bu tarz hamlelerle de gerçekleşir.

Zaha hamlesi de doğru zamanda geldi. Ne kadar hazır olmayan bir görüntüsü olsa da, ön alanda tehdit oldu, seni orada tutmaya çalıştı. Ndombele ise bir önceki maça göre daha diriydi ve onu oyuna alarak, 4-3-3'e dönüldü ve merkez tutuldu. 2-1 olsa da skor, Başakşehir'in etkisini hissetmedik. Önce oyunu güçlendirme, sonrasında da tutma noktasında harika hamleler yapıldı. Kadro kalitesi bu tarz hamlelere müsait, hocanın bu şekilde devam etmesi gerekiyor. Kopenhag maçının ders olduğunu da görmüş olduk.

10 yorum:

 1. 45te hemen oyundan alınca ihaleyi oyuncuya yıkmak olur diye çok mu duygusal nedir ikinci 45inde 3te 1inde sahada tutuyor ısrarla .. kopenhag maçı için ben de katılıyorum ikinci yarıya değişiklikle başlasak oyunumuz öyle olmazdı ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyorum da, futbolda duygusallığa pek yer yok.

   Sil
 2. Bu sene ile birlikte bu özelliği de gelişecek. 5 kişi değiştirme hakkı büyük bir güç. Bizim gibi kadrosu geniş ve kaliteli takımlar için. Sadece Zaha bile formuna ulaşsa tek başına bir sürü maçı çözebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Kulüben de güçlü, kullan işte bunu.

   Sil
 3. Bir de Okan hoca "hep yıldız oyuncular var hepsine mutlaka süre vermem lazım" düşüncesiyle değişiklik de yapmamalı ben biraz bunu görüyorum kendisinde. Değiştirmek için oyuncu değiştirilmez ihtiyaç ve gidişata göre yapmak gerekir hamleleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başakşehir maçında gayet ihtiyaca göre hamle yaptı.

   Sil
 4. Hoca biraz duygusal davranıyor. Icardi kaç maçtır 90 dk sahada ve Bakambu'yu almıyor oyuna. Bunu kırması gerek.

  YanıtlaSil
 5. zaha sol kenarda kaleden çok uzak kalıyor. kaleye mümkün olduğunca yakın olmalı. icardi'nin hemen arkasında konumlanmalı. sol kanatta yaptığı işler boşa gidiyormuş gibi. bal yapmayan arı gibi kalıyor. yeteneklerini rakip ceza sahasında işlemeliyiz. ayrıca kerem de solda devam etmiş olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orada oynamayı istiyor gibi, bilmiyorum. Hoca en doğru yerleri bulacaktır. Önce tam olarak hazır olsun da.

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir