29 Ekim 2023 Pazar

Ziyech'in aldığı her sürenin verdiği heyecan umut veriyor


Ziyech'in oynadığı maç sayısı daha az ama Zaha'ya göre çok daha fazla heyecan veriyor. Ziyech'in topla aksiyonu çok hızlı ve futbolcu da hareketli. Topu aldığı an da heyecanlanıyorsun. Her an şapkadan tavşan çıkartacak potansiyelde ve bunu da hazır olmayan haliyle gösteriyor. Rizespor deplasmanı oyuna girdiğinde de hücumu sürükleyen isimlerin başındaydı. Zaha'da ise bu beklenti henüz karşılanmadı. Ankaragücü maçını kazandırdı, Kopenhag karşısında kıvılcımı yaktı, Manchester United deplasmanı işini yaptı da, sonraki çizgisi aşağı doğru. 

Biraz da yer arayışı kaynaklı tabi. Rizespor deplasmanı Zaha sağ, Kerem Aktürkoğlu sol kanattı. Ziyech hazır olsa forvetin arkasında o oynardı mesela. Mertens'i 11 başlatınca, bir anlamda bile bile lades diyorsun ve kenardan geldiğindeki etkiyi alamıyorsun. Ziyech'in sürelerini yavaş yavaş arttırmak doğru. Ona da çok büyük itiyaç var. Bayern Münih karşısında biraz daha fazla süre alabilse başka şeyler konuşurduk. Rizespor karşısında 45 dakika oynadı, ön alandaki kalitenin başlı başına sebebiydi. 

Kasımpaşa maçında 11'de bekliyorum artık ve formayı bırakayacaktır. Bu arada Zaha için ısrar edilmesi doğru, beklentin var ve senin futbolcun. Sana aldırdığı maçlar da oldu ama saha içinde rol karmaşası var. Onu sağ kanada atmak iyi bir fikir olmadı. Kat etmesi lazım çünkü, sağ çizgide oynamak başka bir şey. Kerem Aktürkoğlu'nun forvet arkasındaki performansını ben tutuyordum. Sol kanada alınıp, Icardi ile bağlantısını hatırlamak istedik. 

Kerem Aktürkoğlu forvetin arkası, Ziyech sağ, Zaha sol kanatta olabilir. Şu an formayı kim hak ediyor dersek de, Tete'nin sağ kanada geçip, Kerem Aktürkoğlu sol, Ziyech de forvetin arkasında oynamalı. Elimiz geniş de, bazı roller üst üste bindi ve profiller büyük. Herkesi kenarda tutmak kolay olmuyor. Mertens gibi bir isim dahi kenarda beklettiğin iyi bir opsiyon. Bu zaman zarfında ligde kazanarak gitmek güzel. Roller mutlaka oturacak ve çark güçlü şekilde işleyecek. Ziyech'in aldığı her sürenin verdiği heyecan umut veriyor. Zaha'nın da eleştirdiğimiz görüntüsünde dahi seni ipten aldığı maçlar var.

18 yorum:

 1. Ziyech sayesinde dün Kerem ile 2. golü kaçırdığımız atak başladı mesela.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyech'in her dokunuşu kıymetli..

   Sil
  2. Keremin kaçırdı değil Tete nin kaçırdığı orada ilk sorun orada. Kereme pas çıkartmadı nihayetinde zor pozisyondu.

   Sil
  3. Tete'nin bazı tercih hataları var cidden.

   Sil
 2. Kerem - Ziyech- Tete ilk 11 için ideal. Zaha ile Kerem oynayınca sorun yaşanıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an kağıt üzerinde bence de o hat ideal.

   Sil
 3. Topu almadan aksiyona karar vermiş oluyor. Topsuz oyunda da değerli bir oyuncu. Dün keremin kaçırdığı pozisyonda gördük. Gelçi orada Tete hatayı ilk yapan oyuncu onu bitireceksin. Takım olarak bir sorun var. Rahat oynadığımız maç henüz yok. Ortasaha hamlesi hala şart.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rakibin her maçı 3 er 5 şer atıp geçerken sen kale önünden yada boş kaleye gol kaçırıyorsun ve bu artık süreklilik arz eder hale geldi. Bitirememek en büyük sorun haline geldi takımda. Okan hocanın buna bir çözüm bulması gerekiyor. Özel çalışma mı yaptırır psikolojik danışman mı tutar bilemem.

   Sil
  2. Topla çok hareketli ve üst düzey oyun zekası. Çabuk oynayıp, topla çok fazla haşır neşir olmuyor.

   Sil
 4. kerem bu formu ile nasıl şu an formayı hakediyor anlamadım. şu anki tek artısı yerli olması.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bayağı bayağı hak ediyor. Bu olumsuz yorumların tek sebebi yerli olması ve etikete duyulan amansız aşk.

   Sil
  2. Babası bile Kerem i bu kadar cansiperane savunmuyordur. Kaç haftadır kötü işte ve bu da normal. Her oyuncunun kötü olabileceği durumlar olabilir. Bu kadar inatla hayır kötü değil etiketcilik bu yerli diye yapıyorsunuz demenin anlamı nedir?

   Sil
  3. Icardi de dahil olmak üzere takımın en çok pozisyona giren ismi. Zorluyor çünkü, hep orada. Sorun bitiricilik ki bu konuda iyidir normalde. Sayacağın herkesten iyi durumda. Babası mutlaka daha iyi savunur. Ben de eşit yaklaşan, etiket diye ayrım yapmadan hareket eden bir gözüm sadece.

   Sil
  4. problem sadece gol kaçırması değil ama aşırı derecede top kaybı yapması

   Sil
  5. Zaha ve Tete çok daha fazla top kaybediyor.

   Sil
  6. doğru onlarda kötü durumda. ama top kayıpları eminim daha fazladır

   Sil
  7. *kerem'in

   Sil

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir