17 Ağustos 2010 Salı

Bursaspor'un Hücum Hattı

Geçtiğimiz sezona baktığımızda Volkan Şen ve Ozan İpek sistemin olmazsa olmaz futbolcularıydı. Çünkü sistem kanatların çok iyi çalışmasından geçiyor. Bu iki futbolcu da hızlı, teknik ve açık alanda iyi futbolcular. Yani gerek 4-4-2, gerekse 4-2-3-1 gibi sistemlerin kanatlarında bu futbolcuları rahatlıkla kullanırsınız ve futbolcuların mücadelesi sayesinde de bekleriniz de rahatlığa kavuşur. Bu sayede de ortaya kanatları mükemmel kullanan ve hücum hattında her türlü sistemeye uyabilen bir yapı ortaya çıkıyor. Gerektiği zaman Batalla'yı beyin olarak 4-2-3-1'in merkezine yerleştirirsiniz ve bu iki futbolcuyu onun yanına koyarak, hücum cenderesi oluşturursunuz. Bazen Batalla'yı kenara alıp Turgay Bahadır ve Sercan Yıldırım'ı bir arada oynatıp, 4-4-2'ye dönersiniz. Böylece de orta sahanız komple hücuma dahil olur ve bu iki futbolcunun özelliklerinden faydalanarak açık alanda büyük işler yaparsınız.

Bu sezona ise Bursaspor mevcut sistemini korudu. Baktığımız zaman Volkan Şen ve Ozan İpek yine takımın vazgeçilmez isimleri gibi görünüyor. Ama Batalla'nın pozisyonunda Insua gibi bir futbolcuyu transfer etmeleri oldukça önemliydi. Çünkü Batalla kaliteli ama devamlılığı olmayan bir isimdi. Lig neyse ama Şampiyonlar Ligi'ni düşündüğümüzde bu bölgeye kalite getirmek lazımdı. Çünkü Şampiyonlar Ligi'nde Bursaspor'un 4-2-3-1'e daha çok ihtiyaç duyacağını düşünüyorum. Özellikle içeride oynadıkları maçlarda iyi bir organizatörün, bazı anlarda tek başına fark yaratacak bir isme ihtiyaç olacak.

Yukarıda da dediğim gibi bu sistemin önemli noktası Ozan İpek ve Volkan Şen'in getirdikleri. Ama bu futbolculardan birisi olmadığında geçtiğimiz sezon sıkıntılar yaşandı. Bu açıdan en az bu futbolcular kadar kalteli alternatifler yaratılmak zorundaydı ve Steinert transferi bu açıdan nokta atışı oldu. Steinert de kanatları bu futbolcular kadar iyi kullanan, devamlılığı olan, teknik bir futbolcu. Insua kadar fark yaratacağını söyleyemem ama Şampiyonlar Ligi gibi bir maraton düşünüldüğünde iyi alternatiflere her zaman ihtiyaç vardır.

Son isim ise Nunez. Konyaspor maçında da gördüğümüz üzere Bursaspor'un gerek sarkık forveti gerekse nokta santraforu olabilecek bir isim. Bildiğiniz gibi sarkık forvet görevini Turgay Bahadır görüyor. Orta sahaya kadar gelip, pas organizasyonlarına katılmayı seven bir isim. Onun bu futbolu da önünde oynayan isime büyük avantajlar sağlıyor. Ama Turgay Bahadır'ın bu konuda alternatifi yoktu ve o olmadığında Batalla'dan bu görev bekleniyordu. Şimdi ise Turgay olmadığında ya da Turgay olsa bile hücumun en uç noktasında Nunez'i kullanmak mümkün. Bu futbolcu güçlü, teknik ve hava toplarında hakim bir isim. Üstelik beklenmedik şutları da oldukça can yakacak cinsten. Konyaspor karşılaşmasında da Sercan Yıldırım'la beraber iyi bir izlenim verdi ama futbolcuya biraz daha zaman vermek gerekiyor. Çünkü sistemin içerisine tam olarak yerleşmiş değil.

Yani anlayacağınız Bursaspor'un şu anda birçok varyasyonu başarıyla oynayabilecek, repertuarı güçlü bir hücum hattı var. Bu da maçına göre Bursaspor'a büyük farkılıklar getirecektir. Düşünün bu takımın Sercan Yıldırım'ı yedek bırakma lüksü oluşmuş. Diğer takımlar bu futbolcu için kolaylıkla 4-5 milyon avro'ları gözden çıkartıyor ama Bursaspor gerektiği zaman bu adamı yedek bırakabiliyor. Çünkü o an sistem neyi gerektiriyorsa onu uyguluyorlar. Mesela Konyaspor maçında Batalla kullanılmadı ve 4-4-2'ye dönüldü. Turgay ve Nunez çift forvet oynadılar ama Turgay'ın erken oyundan çıkmasıyla Sercan'ı da izlemiş olduk. Bursaspor'un 4-4-2'si de açık alan futbolunu beraberinde getiriyor. Zaten bu maçta da belki kanatlar iyi kullanılamadı ama Sercan Yıldırım'ın hızlı ve teknik futbolu, Nunez'in de caydırıcı özelliği Konya defansının ayarını bozdu diyebilirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Tüm Telif Hakları Sportif Cümleler 'e Aittir © 2009 -- Blogger Tarafından Desteklenmektedir